Jezírka, zahradní jezírka, filtrace, koupací jezírka, stavba, realizace, vodní vysavač

Zahradní jezírka a rybníky

Lekníny.....Nezastupitelnost vody v přírodě je všeobecně známá, avšak její využívání ke zlepšení klimatických podmínek dané lokality a estetický význam nebyly v posledních desetiletích náležitě oceňovány. Doba vodním zahradním dílům příliš nepřála vzhledem k malé dostupnosti potřebných technologií, materiálů a jejich vysoké ceně. Současná tržní společnost dokáže využívat vodu nejen jako zdroj tolik potřebných závlah, ale i k vysoce dekorativním účelům. K rekreaci a koupání ve vodách čištěných a upravovaných vyloženě na přírodní bázi. K chovatelským zařízením pro dekorativní druhy ryb a vodního ptactva. Vysoce estetickým a vyrovnaným biotopům a systémům osvěžujícím a upravujícím vzdušnou vlhkost dané lokality.

Nově zbudované umělé vodní prostředí nahrazuje pak na mnohých místech v minulosti uměle vysušené vodní tůně, bažiny a zatrubněné potoky. Tím ve většině případů umožňuje návrat původních živočichů závislých na dostupnosti vody. Stále více lidí si uvědomuje přínos zahradních jezírek a přírodních vodních nádrží blízkému okolí. Není to jen možnost rekreačního koupání a osvěžení v parných dnech. Přírodní vodní nádrže a zahradní jezírka upevňují zdraví nejen z hlediska otužování, ale i blahodárným účinkem vodního prostředí na pokožku, zvyšují obranyschopnost organismu proti choroboplodným zárodkům. Umožňují koupání alergiků v přírodním prostředí. Akumulují teplo a zvyšují vzdušnou vlhkost okolí.

Kyprej.....Zvýšení vzdušné vlhkosti blahodárně působí nejen na lidský organismus a usnadňuje dýchání lidem trpícím dýchacími potížemi, ale má i příznivý vliv na růst rostlin. Ty tak nejsou odkázány jen na vlhkost přijímanou kořenovým systémem, a tím i měně zasychají. Vzdušná vlhkost v zimním období zmírňuje holomrazy a v letním parném tropickém odpoledni výrazně tlumí nesnesitelnost vedra. Přírodní, esteticky dobře ztvárněné zahradní jezírko nebo vodní nádrž, která je citlivě umístěna do prostředí, působí na člověka neznalého místních poměrů tak, jako by tam byla odnepaměti. Na rozdíl od zahradních bazénů s chlorovanou vodou je zahradní jezírko využíváno celoročně. Jezírko, zima/léto.....Příjemné letní osvěžení střídá na podzim krásný pohled na zarostlý biotop připravující se na přezimování. Dekorativně působí v zahradách i zamrzlé vodní plochy s poeticky zasněženou hladinou, lemovanou po okrajích suchými rákosy, připravenými na jarní sluníčko, aby mohly znovu obnovovat třímetrovou hradbu hustého porostu.

V laické veřejnosti mnohdy převládá názor, že „bazén je příliš drahý, a tak si uděláme raději zahradní jezírko“. Přírodní jezírka jsou čistá. Zatopené pískové lomy ještě čistší a taková kvalita vody nám přece stačí. Nikde žádné drahé filtrace, čerpadla, uv-c lampy. A voda je přesto nádherná. A to je právě kámen úrazu. Voda v těchto nádržích je v přímém styku s přírodním okolím prostřednictvím břehů, dna, a i velké objemy vody v těchto nádržích mají blahodárný a samočisticí účinek na vodní sloupec. Tomu všemu pomáhá ještě celá řada dalších přírodních aspektů, které se ve vzájemné a vyvážené symbióze starají o čistotu vody. Patří mezi ně složení vody, průtočnost nádrží, spodní vody, stupeň eutrofizace, povrchy, bentos, vodní živočichové a rostlinstvo, sluneční svit, teplota, nálety, hloubka a celá řada jiných, stejně významných činitelů. V jejich vzájemné vyváženosti pak spočívá tajemství čisté vody.
Fungující biotop.....Odborným budováním umělých vodních nádrží ve formě rybníků, zahradních jezírek, fontán a potůčků, však mohou realizátoři zásadně ovlivnit čistotu vody, v následujících letech, a komfort čištění. Vhodnou kombinací filtračních a biologických systémů na vyloženě přírodní bázi lze docílit křišťálově čisté vody na neomezeně dlouhou dobu. Potřebujeme k tomu však základní znalosti daného problému, investice do vhodných technologií a estetických prvků a trochu času na pravidelnou údržbu.

Takto funguje soběstačný a vyvážený biotop, ve kterém realizátor citlivě a vyváženě nahradil přírodní způsob čištění. Ten byl násilně přerušen fóliovým systémem vlastní nádrže, ale je velice nutný pro udržení vody tam, kde by se jinak vsákla. Právě fólie je příčinou toho, proč se voda nechová jako v přírodním prostředí, ale jako v kbelíku.
Způsobů čištění vody v bazénech je celá řada. Pomocí chemie, chloru, peroxidů, solmizačních zařízení, těžkých kovů atd. Tím se však ve vodě likviduje veškerý život. Proto tento způsob nelze použít v přírodních, zaregulovaných biotopech. Správné technologie přírodního čištění fungují bez samospásných a drahých přípravků po neomezeně dlouhou dobu, neboť pouze kopírují přírodní způsob čištění.

Umístění a tvar

  • zahradní jezírka - Možné tvary jezírekTvar i umístění jezírka je velmi flexibilní a dokáže se přizpůsobit veškerým vašim představám. Prostor by měl být ale vybrán pečlivě. Nebojte se rovných hran a co nejbližšího kontaktu s domem nebo terasou.

 

 

Hydroizolační vrstva

  • Folie PVCNejpoužívanějším materiálem je měkčené PVC. Je pro svou kvalitu a poměrně příznivou cenu používáno na 95% všech realizací.
  • Další možností je EPDM, materiál, který je svými parametry asi tím nejlepším, co je možno na trhu získat. Zůstává velmi elastický i při teplotách pod bodem mrazu.
  • Můžeme se ale setkat například i s jílovým dnem (náročné na pokládku) nebo různými pryskyřičnými povrchy.

Zahradní jezírka či rybník s koupací zónou

  • Jezírko s plavací zónou.....Vodní nádrž, jejíž součástí je prostor pro plavání. Je to volba, která je velice moderní a účelová. Zahradní jezírko, ve kterém je možnost se zchladit nebo si zaplavat, je krásné po celý rok a není využíváno jen pár týdnů v sezóně jako klasický venkovní bazén. Je vhodné i pro alergiky!

Potoky a pohyb vody

  • Potok podél oplocení.....Tekoucí voda  posune zahradu do jiného rozměru. Je to úžasný prvek, který dodá prostoru na dynamičnosti. Je ale opět nutné vše plánovat s rozvahou. Zvuk tekoucí vody může na někoho působit i rušivě. Záleží však jen na vás, co vodě dovolíte.Potok vinoucí se zahradou.....

 

 

 

 


 

 

Vodní nádrže a zahradní jezírka jsou vždy originály a i do méně vhodných lokalit lze navrhnout vysoce kvalitní dílo.