Jezírka, zahradní jezírka, filtrace, koupací jezírka, stavba, realizace, vodní vysavač

Ryby do jezírek a rybníčků

Konečná fáze práce s jezírkem je zarybnění. Teprve ryby dodají jezírku tu pravou atmosféru a přinesou do něho nový život. Je až neuvěřitelné, jak dlouhou dobu lze sedět na kraji jezírka a pozorovat jak rejdí vodou. Je řada názorů na druhy ryb vhodných do jezírek. Někdo preferuje klasického kapra nebo karase, jiný dává zase přednost zbarveným koi kaprům. Není ale výjimkou setkat se s jeseterem či pstruhem. Každá ryby však vyžaduje jiné podmínky a životní prostředí. Pamatujte na to, že ryba je živý tvor a měli bychom se podle toho k ní také tak chovat. Poraďte se nejprve s odborníkem, zda je vámi vybraný druh vhodný do podmínek vaší nádrže.

Koi kapr

Koi kaprKapr Koi je zřejmě nejtypičtějším představitelem ryb chovaných v okrasných jezírkách a rybnících.
Koi kapři pocházejí z Číny a Japonska. První zmínky o Koi pocházejí z Číny před 2500 lety. Mezi lety 1820 a 1830 se začínali koi chovat již také pro svůj půvab jako domácí mazlíčci. Celosvětovou proslulost získali Koi v letech 1914, kdy nechal japonský císař Hirohito vysadit tyto ryby do palácového vodního příkopu. Dnes jsou Koi rozšířeni do celého světa a řada lidí jim zcela propadla. Můžete si pořídit Koi za pár stokorun, ale někteří jedinci mají také až desetimilionové ceny!

Kapr obecný

Kapr obecnýKapr byl jako domestikované zvíře chován již od římských dob.V současné době je rozšířen po celém světě. Dá se velmi dobře chovat v umělých nádržích.

Karas

KarasJedna z nejrozšířenějších ryb do zahradních jezírek. Je to dáno tím, že je velmi odolný a životaschopný. Dokáže tedy přežít i v méně příznivých podmínkách.
Pozor však na jeho přemnožení.

Slunečnice pestrá

Slunečnice pestráZbarvení těla je velmi pestré. Hřbetní strana je olivově zelená, boky namodralé a poseté okrouhlými červenými až oranžovými skvrnami. V dospělosti dorůstá v našich podmínkách maximálně 17 - 18cm. Podmínkou pro její chov je čistá, nezakalená voda. Nejraději se zdržují v hloubce 1 - 2m. Pouze v zimním období vyhledávají hlubší místa.

Pstruh duhový

Pstruh duhovýDíky svým vynikajícím vlastnostem jako sportovní i konzumní ryba je pstruh rozšířen prakticky po celém světě. Tělo je poměrně vysoké a ze stran zploštělé. Pokud má dostatek potravy, roste velmi rychle, zvláště pak ve stojatých vodách.

Perlín ostrobřichý

PerlínDorůstá maximálně 40 - 45cm, nejčastěji však 20 - 30cm. Vyhovují mu především stojaté, mělké a zarostlé vody, tůně,  jezírka či některé mělčí nádrže s bujnou pobřežní vegetací. 

Tolstolobik bílý

Tolstolobik bílýMá zavalité, robustní tělo, pokryté drobnými šupinami. Oči jsou výrazně nízko položené až pod úrovní koutků úst. Živí se rostlinným planktonem, který z vody filtruje pomocí soustavy dlouhých žaberních tyčinek.

Jeseteři

Jeseteři jsou velice zajímavé a krásné ryby. ryby do jezírek, rybníčků a rybníkůMají protáhlý rypec s dolním postavením úst a pěti podélnými řadami vypouklých kostěných štítků. Jejich ocasní ploutev je asymetrická. Zpravidla dosahují 1 - 2m délky. V ideálních podmínkách mohou ale dorůstat až 6m s hmotností okolo 1000kg.ryby do jezírek, rybníčků a rybníků
Tvarem těla připomínají žraloky. Jeseteři v dnešní podobě již existují nejméně 70mil let. Jeseteři jsou loveni jak pro maso, tak jikry (kaviár) a tím jejích počty ve volné přírodě klesají.